Śniadanie Ekspertów 2017

W dniu 30 marca 2017r. w Warszawie odbyło się Śniadanie Ekspertów zorganizowane przez Redakcję portalu Teraz Środowisko. W spotkaniu w roli eksperta miała zaszczyt uczestniczyć Pani Prezes Iwona Gaweł, którą zaproszono jako przedstawiciela Polish Wood Cluster. Na wydarzenie zaproszono również ekspertów, członków organizacji pozarządowych, przedstawicieli środowiska akademickiego i przedsiębiorców.

Celem spotkania była dyskusja na temat przyszłości odnawialnych źródeł energii oraz rozwoju klastrów energetycznych, którym ostatnimi czasy nadawany jest coraz większy rozgłos.

Ruch klastrowy się pojawił, a nadzieje zostały rozbudzone” – tymi słowami zainaugurował spotkanie prof. dr hab. Jan Popczyk podczas wygłaszania swojej prezentacji.

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali, że klaster energii jest na tyle skomplikowaną konstrukcją, że pod uwagę należy brać nie tylko czynniki techniczne i ekonomiczne, ale również polityczne. Pani Gaweł zwróciła uwagę na to, że ze względu na ciągle zmieniające się regulacje prawne dot. OZE trudno jest przewidzieć w jakim kierunku zmierza rozwój klastrów. Warto przypomnieć, że Polish Wood Cluster był oddolną inicjatywą, która nie miała na celu stać się klastrem w rozumieniu dzisiejszej ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. „PWC miał w naturalny sposób ułatwiać współpracę z przemysłem oraz zapewnić tanie media, np. ciepło i prąd, działającym w ramach klastra firmom”, tłumaczyła Pani Gaweł (kliknij, aby zobaczyć materiał).

Sposoby finansowania są kolejnym z problemów, z jakimi muszą radzić sobie koordynatorzy klastrów. Prezes Zarządu Krajowego Instytutu Energetyki Rozproszonej, współzałożyciel pierwszej w Polsce spółdzielni energetycznej „Spółdzielnia Nasza Energia” – Arnold Rabiega zaznaczył, że w tej kwestii każdy członek klastra powinien odpowiadać za siebie.

Inną trudnością, na którą zwrócono uwagę było samo powstawanie klastrów. Nawet w tej kwestii problemem jest brak stabilności przepisów. „Brakuje zachęty dla twórców, ponieważ ciężko przewidzieć ewentualne korzyści”- podsumował Jakub Kasnowski, radca prawny w zespole Energy & Resources. Ryszard Pazdan, założyciel i Prezes firmy ATMOTERM SA, odniósł się do tego mówiąc, iż niełatwo jest założyć klaster, jeśli dofinansowywane są jedynie inicjatywy prowadzone przez klastry, a nie wsparcie na ich założenie.

W spotkaniu uczestniczyli również: Beata Wiszniewska – Dyrektor Generalny Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej, Zbigniew Szpak – Prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii, Janusz Gajowiecki – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, Aleksander Śniegocki – WISE Europa i inni.

Poniżej wywiad z Panem Jakubem Kasnowskim z kancelarii Deloitte Legal na temat osobowości prawnej klastra (a w zasadzie jej dzisiejszego braku):

„Energetyka wiatrowa będzie idealnie wpisywała się w strukturę funkcjonowania klastra, jako główny element obniżający koszty energii dla odbiorców” – tak o roli energetyki wiatrowej w klastrze energii mówi Janusz Gajowiecki – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

„Inicjatywa klastrów jako mobilizacji do rozwoju energetyki rozproszonej jest fajna, ale na razie nie wskazuje na żadną wartość dodaną, którą zyska inwestor” mówi Beata Wiszniewska z Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej.

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z szerszą relacją z wydarzenia:

https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/klastry-energii-sniadanie-ekspertow-3199.html

 

Zdjęcie © Kamil Szydłowski

Share on
magda
COMMENT (1)
Myślenie biznesowe kluczem do sukcesu klastra – ARP
6 kwietnia 2017 11:53

[…] Wood Cluster. Materiał został nakręcony podczas Śniadania Ekspertów, o którym pisaliśmy w poprzednim artykule. W swojej wypowiedzi Pani Prezes opowiada o funkcjonowaniu Klastra i udziela kilku wskazówek dla […]

Comments are closed.