Jaka jest różnica między peletami, a brykietami z biomasy?

Jeżeli chcesz poznać różnice między peletami, a brykietami wytworzonymi z biomasy, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Zanim jednak omówimy różnice między nimi,  warto wspomnieć o paliwach kopalnych i porównać je z paliwami z biomasy.

Paliwa kopalne
Paliwa kopalne są wykorzystywane od tysięcy lat. Należą do nich: węgiel, gaz i benzyna. Z czasem zużycie paliw kopalnych znacznie wzrosło, więc ich ilość szybko się zmniejszyła. Paliwa kopalne tworzą się przez tysiące lat lub nawet dłużej, co sprawia że są nieodnawialne. W rezultacie, paliwa kopalne się niezwykle cenne. Co więcej, spalanie paliw kopalnych powoduje poważne zanieczyszczenie powietrza, które szkodzi zdrowiu i środowisku. Dlatego paliwa kopalne powinny być wykorzystane w najważniejszych i najbardziej znaczących obszarach przemysłu zamiast zostawać bezmyślnie spalane.

Paliwa z biomasy
Pojęcie „biomasa” najczęściej odnosi się do zasobów roślinnych. Niektóre biomasy, takie jak trawa lub uprawy rolne sadzone są co roku, a inne – jak drzewa – mogą rosnąć co kilkadziesiąt lat, więc można powiedzieć, że w przeciwieństwie do paliw kopalnych, paliwa z biomasy są odnawialne. Poza tym, biomasa nie wydziela szkodliwych gazów takich jak SO2. Dlatego w wielu krajach, zwłaszcza w krajach Unii Europejskiej uchwalono ustawy lub przyjęto rozporządzenia w celu wsparcia stosowania paliw z biomasy.
Dlaczego przerabiamy biomasę na paliwa stałe?

Wcześniej ludzie używali surowej biomasy, takiej jak wióry drzewne, do ogrzewania i spalania. Ale inne biomasy, jak trociny, słoma, gałęzie, łuski ryżu, włókna palmowe itd., nie nadają się do bezpośredniego wykorzystania, a ich duży i nieregularny rozmiar często sprawia, że ich przechowywanie i koszty transportu są znacznie wyższe. Poza tym zrębka sama w sobie czasami nie spala się w pełni.  W celu jak najlepszego wykorzystania paliw z biomasy zostały opracowane peleciarki oraz brykieciarki. Maszyny te przerabiają biomasę w taki sposób, aby miała regularny kształt, była łatwiejsza w użytkowaniu, wygodniejsza  w transporcie i przechowywaniu, a dodatkowo miała wyższą wartość opałową, a co za tym idzie – dawała więcej ciepła!

Jaka jest różnica między peletami i brykietami z biomasy?

Pelety z biomasy
Pelety z biomasy są bardzo małe i mają kształt walca. Do wytwarzania peletu jak i brykietu surowiec biomasy powinien być najpierw rozdrobniony. Wysokie ciśnienie w peleciarce ściska mocno biomasę, co sprawia, że pelety są twarde i zwarte – nie mają pęknięć.
Pelety z biomasy są zwykle wykorzystywane w domowych piecach, kotłach centralnego ogrzewania, kotłach przemysłowych lub w elektrowniach zastępując węgiel. Mogą być również wykorzystywane jako ściółka dla koni i żwirek dla zwierząt domowych.

Brykiety z biomasy
Brykiety z biomasy to większe walce lub kostki o dużej średnicy i różnych kształtach (sześciokąt, cylinder, prostopadłościan itp.). Służą przede wszystkim w celach przemysłowych do ogrzewania.
Taki brykiet może być również wykorzystywany w zamian za węgiel drzewny na grillu, a to przede wszystkim ze względu na jego lekkość i regularny kształtNie rozpada się podczas spalania i jest łatwy w  transporcie i przechowywaniu.

To jednak nie koniec zalet paliw z biomasy! Czym jeszcze się charakteryzuje?

Przede wszystkim tym, że:

  • są suche,
  • mają miły drzewny zapach,
  • w przeciwieństwie do węgla nie brudzą,
  • mają niewielką zawartość popiołu (do 0,69%!),
  • są przyjazne dla środowiska,
  • tanie,
  • wydajne,
  • nie ma w nich dodatków chemicznych oraz lepiszczy,
  • bezobsługowe kotły pozwalają zaoszczędzić czas.

W dodatku wymiana kotła nie wymaga zmiany lub przebudowy już istniejącej instalacji centralnego ogrzewania, a sama inwestycja zwraca się w przeciągu kilku lat!

Share on
admin

Leave a Reply